گزارش جلسه 197 دوره آموزشی نظام شناسی

5331397/05/28
گزارش جلسه 197 دوره آموزشی نظام شناسی

روزه ابزارکار و مرکب پرواز ملکوتی است/ روزه قلب را از حسادتها و کینه‌ها و شهوت‌ها و آرزوهای دنیایی و هواهای نفسانی پاک می‌کند/ کسی که از سر صدق روزه بگیرد، قلبش نورانی می‌شود/ ولی فقیه ما، نمونه و اسوه هستند که خداوند به خاطر ایثار شهداء نصیبمان کردند/ دستاورد روزه، حقیقت‌شناس شدن است/ حقیقت‌شناسی، حقیقت شنوی، حقیقت‌بینی و حقیقت‌فهمی کار روزه دار است/ روزه برای ما طریقیت دارد که اگر ما را به مقصدمان رساند، این روزه قبول است/ اگر قدر ولی‌فقیه را ندانیم و به دنبال کسانی دیگر برویم، خداوند ما را نمی‌بخشد

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها

 

در قرآن آیه‌ای در ارتباط با روزه هست: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

«وَاسْتَعينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ وَ إِنَّها لَكَبيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعينَ» (بقره:۴۵)

عمده مفسرین صبر را به روزه ترجمه کرده‌اند، "اسْتَعينُوا" از ماده "عون" است، یعنی کمک بگیرید، روزه ابزارکار و مرکب پرواز ملکوتی شماست.

نزد برخی اولیاء الهی خود روزه اصل و هدف است، اتاق ملاقات الهی است. برای اولیاء الهی در حال روزه خبرهای زیادی اتفاق می‌افتد! اما برای امثال ما ابزار است. بدون این وسیله و پلکان و مرکب، به جایی نمی‌توانیم برسیم.

روزه دستگاهی برای پاک کردن و شستشو دادن قاذورات و آلودگی‌ها و خرده‌ریزها است.

روزه قلب را از حسادتها و کینه‌ها و شهوت‌ها و آرزوهای دنیایی و هواهای نفسانی پاک می‌کند.

روزه ابزار اهل خشوع است. اگر می‌خواهید به جایی برسید و اهل خشوع باشید، از روزه شروع کنید. اصطلاحی هست بین اهل فن که می‌گویند: بعضی از احکام خدا، طریقیت و بعضی موضوعیت دارد. طریقیت یعنی از آن راه می‌توانی عبور کنی، خودش هدف نیست. ماشین طریقیت دارد، خودش هدف نیست، وسیله‌ای است که ما را به مقصد می‌رساند. هواپیما مقصد نیست، وسیله‌ای است برای رسیدن به مشهد.

اکثر ما، وقتی ماه رمضان را روزه می‌گیریم، عید فطر جشن مفصلی می‌گیریم، ملائکه می‌گویند روزه‌ات را بیاور ببینیم داخلش چه چیزهایی هست؟ ولی می‌بینیم زنبیل روزه ما خالی است!

چه مشکلی را با روزه حل کردید؟ خداوند با صراحت می‌فرماید: "اِسْتَعينُوا" یاری بگیرید، یعنی ابزار است برای شما. اگر روزه مقصدت باشد، بدان که داعش و وهابی‌ها و سعودی‌ها هم روزه می‌گیرند. پس روزه گرفتن هدف نیست، ابزار است.

اما برای اولیاء خدا روزه موضوعیت دارد، خود روزه هم هدف است، زیرا روزه و نماز اتاق خلوت و موقیت مناجاتشان است با خدا.

آیت الله بهجت(ره) هرچه دیدند در نمازشان دیدند، خودم شاهد بودم که فرمود: هرچه می‌خواهید از من در نمازم بخواهید. هر کسی هم به هرجایی رسیده از نمازش رسیده. یعنی از این ابزار خوب استفاده کرده، دیگر ابزار از ابزاری افتاده و خودش موضوعیت پیدا کرده و شده اتاق خلوت و محل راز و نیاز با خدا. اما ما که به آن مراحل نرسیده‌ایم، نماز یا روزه را باید ابزار کنیم.

این کار نشانه‌ای هم دارد؛ اگر آلودگی‌ها پاک شد، چشم دلمان باز شد، حقایق را دیدیم و شنیدیم و فهمیدیم معلوم می‌شود روزه ما را پاک کرده است، در غیر این صورت، ما فقط روزه گرفته‌ایم و طرفی نبسته‌ایم. مثل بازار که تا چیزی نبری نمی‌توانی چیزی هم بیاوری، عید فطر بازار ماست، باید با دست پر برویم تا با دست پر هم برگردیم.

خدایا من دیگر بوی گند و تعفن تکبر و غرور را از خودم پاک کرده‌ام، دیگر متکبر نیستم. ببین ای خدا در برابر یک گدا و فقیر هم تواضع می‌کنم. این حال کسی است که روزه رویش تاثیر گذاشته است.

روزه باید برای ما طریقیت داشته باشد نه موضوعیت، ما که با روزه هایمان با خدا اتاق خلوت درست نمی‌کنیم، ما غروب از ضعف و سحر از خواب غش می‌کنیم. این روزه ما اتاق خلوت نیست، ولی طریقیت می‌تواند داشته باشد.

بعضی ها با ابزار به خودشان آسیب می‌رسانند، باید از ابزارها خوب و درست استفاده کرد. ابزار برای رفع مشکلات است، نه برای ضربه خوردن.

ببین در این پانزده روز گذشته از ماه رمضان چه اتفاقاتی در تو رخ داده است؟ با این ابزار چه کار کرده‌ای؟ حسودی و تکبر و نادانی و خوشگذرانی و هواپرستی و ... دیگر در کار نیست؟ دائما در ذکر امام زمان(عج) هستید، می‌دانید امام زمان الان غصه می‌خورد که آقایان مسئول، الان امضاهایی می‌دهند که ما دیگر اسیر اروپا هستیم، حالا هم دارند امضاء می‌کنند. این مقام برای روزه‌داری است که هوشیار است و حقیقت‌بین و حقیقت‌شناس است.

با نگاه معمولی چیزی فهمیده نمی‌شود. برنامه جهان‌آرا را ببینید، شخصیت‌های مهم و آگاه را می‌آورد، نقطه ضعف‌ها را روشن می‌کند. همین حالا هم آمریکا میلیارد دلار از پولهای بلوکه کرده ما را برمی‌دارد، به جرم اینکه ما برجهای دوقلو را منفجر کردیم!! و مسئولان وزارت خارجه که مجسمه آنها را هم ساختیم،  یک کلام ننوشتند و نگفتند: که ما نبودیم، برای چه این حرف را می‌زنید؟!

در روزه، آدم روزه دار باید حقایق را بشنود. ولی بقدری می‌خوریم که فقط حال تماشای سریال را داریم. رهبری در دیدار دانشجویان می‌فرمایند: انقلاب در یک کارزار سخت قرار دارد. ولی کو گوش شنوا، سریال را تماشا کن. کسی که کانال به کانال دنبال دیدن سریال است، دیگر حواسش به حقیقت شنیدن نیست. فقط گشنگی و تشنگی بکشد.

امام علی علیه السلام: «كَمْ مِنْ صَائِمٍ لَيْسَ لَهُ مِنْ صِيَامِهِ إِلَّا الْجُوعُ وَ الظَّمَأ» (نهج البلاغه: حکمت۱۴۵)

چه بسا روزه داری که از روزه‌اش جز گرسنگی و تشنگی بهره‌ای ندارد.

حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): رُبَّ تَالِ الْقُرْآنِ وَ الْقُرْآنُ يَلْعَنُهُ (بحار ج۸۹ ص۱۸۴)

چه تلاوت کننده‌های زیادی هستند (مانند وهابی‌های سعودی) که قرآن در حال لعنت آنان است. چه روزه دارهایی که خود روزه لعنتشان می‌کند.

برای اولیاء حق روزه موضوعیت دارد، نه طریقیت، اتاق خلوتشان است با خدا. اما برای ما طریقیت دارد، یعنی از طریق روزه آلودگی های روح و غفلت‌ها و تکبرها و حسادت‌ها، دنیاپرستی‌ها را پاک می‌کنیم.

روزه مانند اتاق جراحی است که همه دردهایمان را درمان می‌کند. اگر روزه درمانمان کرد، "اسْتَعينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ" اتفاق افتاده است، جایزه‌اش هم این است: "إِنَّها لَكَبيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعينَ" آن وقت انسان را می‌برند جزو خاشعین، بفرمایید، اینجا جایگاه اهل خشوع است، تو هم با اینها بنشین، این آدم مستجاب الدعوه می‌شود.

 

خداوند فرموده: چند کار در این ماه مبارک انجام داده‌ام:

اول: دست شیطان را بسته‌ام، یعنی اگر خواستی به خداوند نزدیک بشوی دست شیطان بسته است وگرنه در این ماه هم گناه و خطا اتفاق می‌افتد.

دوم: اگر روزه‌ات درست و حسابی باشد و آلودگی‌ها را پاک کرده باشی، هر دعایی داشته باشی مستجاب است، خودش فرموده:

«وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادي عَنِّي فَإِنِّي قَريبٌ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجيبُوا لي‏ وَ لْيُؤْمِنُوا بي‏ لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ» (بقره:۱۸۶)

 

اگر بنده‌های من سراغ من را گرفتند، من نزدیک هستم، در بازار روزه، اگر آنجا آمدند، هرچه بخواهند من به آنها می‌دهم، چک سفید دستشان می‌دهم. روزه‌ها را سالم و خوب بگیرید، دقت کنید تا این روزه شما را جراحی کند، اگر طبق دستور وارد اتاق جراحی شدید، هر جراحی بخواهید می‌توانید انجام دهید. فرموده من نزدیکم "فَإِنِّي قَريبٌ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ" این ضمانتنامه برای اهل تقواست، خداوند امضا کرده پای حرفش را! خدا ضامن دعاهای ما شده! کسی که از سر صدق روزه بگیرد، قلبش نورانی می‌شود.

می‌خواهی ببینی خدا به وعده‌هایش عمل کرده یا نه؛ خودت را نگاه کن ببین حال خوش نداری؟ ببین از یاد و ذکر خدا لذت نمی‌بری؟ ببین هنوز حرفی نزده، اشکت جاری نمی‌شود؟ ببین قرآن را دوست نداری؟ ببین وقتی اسم امام علی(ع) و نهج البلاغه می‌آید با علاقه گوش می‌دهی؟ اینها نشانه‌هایی هستند برای روشن شدن دل، ببین دلت روشن شده؟

«فَمَنْ يُرِدِ اللَّهُ أَنْ يَهْدِيَهُ يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلْإِسْلامِ» (انعام:۱۲۵)

 

این هم ضمانت نامه‌اش، هرکه را خدا اراده کند که هدایتش کند، قلبش را مُنشَرَح و باز می‌کند، حالیش می‌کند که اسلام، حضرت زهرا(س) ، امام حسین(ع) به چه معنی می‌باشد.

بعضی از کسبه که از عرق فروشهم بدتر هستند، به راحتی برای قیمتهایشان به حضرت زهرا و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) قسم می‌خورند و می‌دانند که دروغ می‌گویند! این اسامی متبرکه اسباب بازی معاملاتشان است.

اگر از سر صدق و صفا طوری روزه بگیری که روزه تو را نورانی کند، اینطور "يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلْإِسْلامِ" می‌شوی، تو را اسلام‌فهم و حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) فهم می‌کند. می‌فهمی امام حسن مجتبی(ع) که امروز میلادشان است یعنی چه، زجر و غربت و بی یاوری ایشان را می‌فهمی.

چطور مسلمانان فاسد شده بودند، که دختران این جامعه قاتل می‌شدند، جعده از دختران شخصیت‌های اسلام بود، فرزند پیغمبر را برای رسیدن به وصال یزید می‌کشد! بعد از کشتن امام حسن(ع) معاویه به او پیغام داد: تو به پسر پیغمبر رحم نکردی، به بچه من رحم می‌‌کنی؟!

یک طرف اسلام معاویه حاکم است، در مدینه هم فرزند رسول خدا که همه او را می‌شناسند، همسرش قاتلش می‌شود! آن زن با جاسوس‌های معاویه تماس دارد! قول و قرار با او گذاشته است، آن زن به عهد خودش هم عمل کرد و امام را به شهادت رسانید! اوضاع بقدری خراب است که حضرت که مطابق اعتقادات اهل سنت خلیفه است، و در دارالخلافه نشسته است، و بیت المال و ارتش در دست اوست، عوامل حضرت نتوانستند پیدا کنند که همسر حضرت اینگونه آلوده است!

اوضاع تا این حد آلوده است که حضرت در ارتش خودش رزه می‌پوشیدند! سر نماز زیر لباس زره می‌پوشیدند، که اگر نپوشیده بود، شهید شده بودند! دشمن هم آمد با خنجر به ران مبارک حضرت ضربه زد! که حضرت مدتها بستری شدند. جانماز را از زیر پای حضرت کشیدند!

در لشکر و خانواده خودش این قدر مظلومیت داشتند. در بین مردم چقدر غریب بودند؟! دشمن اینقدر نفوذ کرده بود.

برجام اینقدر کار خودش را کرده بود! این داستان را همه شنیده‌ایم: طرف بسیار راحت به حضرت فحش و ناسزا داد، امام حسن(ع) هم با نهایت محبت فرمودند، گویا غریب هستی، جا و غذا و پول و... اگر نداری، به شما می‌دهیم. بعد، آن شخص بی ادب به حضرت گفت: وقتی که به مدینه آمدم در این عالم دشمن‌تر از تو کسی را نمی‌شناختم، و الان که در حال رفتن هستم، مهربان‌تر از تو کسی را نمی‌شناسم. این را همه نقل کرده‌ایم و شنیده‌ایم، کار حضرت به جایی رسیده بود که در رویش ناسزا می‌گفتند!

ضرب‌المثلی داریم که، در دیزی بازه، حیای گربه کجا رفته؟! امام حسن(ع) اینقدر خوش اخلاق بودند، ولی مگر می‌شود به خلیفه مسلمین اینطوری ناسزا بگویند؟!

«وَلَعَنَ اللهُ اُمَّةً دَفَعَتْكُمْ عَنْ مَقامِكُمْ وَاَزالَتْكُمْ عَنْ مَراتِبِكُمُ الَّتى رَتَّبَكُمُ اللهُ فِیها» (زیارت عاشورا)

این امت بی معرفت کاری کردند که از مقام خودتان شما را پایین آوردند، حتی از مقام دنیایی که رسول خدا(ص) مشخص کرده است، این خانواده (امیر المومنین) هستند، این خانواده (یابن رسول الله) هستند، از مقامشان که دفع کردند هیچ؛ مراتبی که خدا برای این اولیاءالله، تعیین کرده و خدا گفته که اینها ولیّ من هستند و اطاعتشان واجب است را هم از شما سلب کردند!

دشمنان ولایت این خانواده را هم از بین بردند. یعنی این قدر پشت سر ولی فقیه و نایب امام زمان(عج) حرف زدند که حالا حرف رییس جمهور را می‌گذارند کنار سخنان رهبری!

ما برای ظهور امام زمان(عج) ناله می‌زنیم، ولی ظهور فرهنگ و جریان است، مقدمه سازی لازم دارد، اولش هم از نائبش شروع می‌شود، نائبش ظهور می‌کند! شما را قسم می‌دهم این نایب امام زمان(عج) اگر بالاتر نیست، با نایب امام حسین(ع) حضرت مسلم برابر نیست؟! این ولی فقیه سالهاست، با دانشجویان، اساتید، فرماندهان، شعراء، مفسرین، در قم با فقهاء، هرکجا رفتند بالاترین مطالب را بیان کردند، نمونه و اسوه هستند که خداوند به خاطر ایثار شهداء نصیبمان کردند، ولی ما کم کاری و کوتاهی می‌کنیم.

اگر آیت الله رفسنجانی با آن حواشی و فرزندان، ولی فقیه ما می‌شدند چه کاری باید می‌کردیم؟!

به این قرآن قسم، نایب امام زمان(عج) الان ظهور کرده است. اگر بپرسند: تو از کجا می‌دانی؟! مگر با امام زمان ارتباط داری؟ من نمی‌گویم نائب امام زمان منحصر به ایشان است، شاید تعداد زیادی نایب داشته باشند، ولی قسم می‌خورم ایشان، نمونه هستند و نائب امام زمان ظهور کرده.

امام خمینی(ره) نائب امام زمان(عج) بود، ایشان که آمدند، ایران را زیر و رو کردند و بلند کردند. این نائب امام زمان(عج) بزرگترین حملات را می‌بیند و می‌فهمد، از دولت خودمان زخمی عمیق برداشته است! با ناله، شکایت حقوق‌های نجومی را می‌گوید، ولی دولت کار خودش را می‌کند!

در مورد فرزندآوری هرچه تذکر می‌دهند، بازهم علیه فرزند آوری طراحی و برنامه ریزی می‌شود! فرزند آخر خودم که به دنیا آمد رفتیم در بیمارستان خصوصی، من بازنشسته بودم و بیمه مکمل داشتم، ولی هزینه را کامل از من گرفتند! گفتند اشتباه کردی در زمان بازنشستگی بچه‌دار شدی! بیمه شامل بچه‌دار شدن در زمان بازنشستگی نمی‌شود! این برای پانزده سال پیش بود، الان هم ادامه دارد. موضوع قطع نسل هنوز در سیاست دولت ادامه دارد.

می‌فرماید: اگر این روزه برای تو دستاورد داشته باشد باید حقیقت شناس بشوید. از اخبار و سیاست و برجام و دانشگاه باید حقایقش را بفهمید.

در آموزش و پرورش هم توطئه‌هایی در جریان است، در پرند از خیلی‌ها پرس و جو کردم، می‌گفتند به معلمها دستور دادند که بزنید و برقصید. برجام در حوزه آموزش و پرورش چه فجایعی تولید می‌کند!

حقیقت‌شناسی، حقیقت شنوی، حقیقت‌بینی و حقیقت‌فهمی کار روزه دار است.

نتیجه روزه هایت چه شد؟ خروجی نماز و روزه؛ باید ما را حقیقت‌شناس کند، پسِ پرده‌ها را بفهمیم. اگر فهمیدیم نشانه این است که روزه ما قبول است. حالا با این روزه اگر بروید در میدان، دستتان را می‌گیرند:

«وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادي عَنِّي فَإِنِّي قَريبٌ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجيبُوا لي‏ وَ لْيُؤْمِنُوا بي‏ لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ» (بقره:۱۸۶)

 

من اجابت می کنم هرچه بخواهید، مستجاب الدعوه می‌شوید. به آنها بگویید: حالا بیایند. من همه جوره آماده هستم. چرا باید غصه فقر و نداری داشته باشند؟ برای فقرشان، مقابل انسانی فقیرتر از خودشان ناله ها می‌کنند، اجاره‌ها هم بالا رفته، این انسانهای ندار، دیگر هیچ کاری نمی‌توانند بکنند. اسبابشان را تا یک هفته دیگر باید بریزند بیرون! جایی هم ارزانتر پیدا نمی‌شود!

خدا می‌گوید: از قول من به آنها بگویید ،خداوند خواهش می‌کند! که بیایید. این روزه ابزار است برای ما.

اکثر ما روزه را به عنوان هدف می‌گیریم، چه ذوقی می‌کنیم که روزه گرفتیم! در حالیکه خداوند می‌فرماید:

«وَاسْتَعينُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ وَ إِنَّها لَكَبيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعينَ» (بقره:۴۵)

 

از این ابزار کمک بگیرید و خروجی آنرا هم ببینید، اگر خروجی نداشت، بدانید داعش هم روزه می‌گیرد! این نماز را وهابی‌ها هم می‌خوانند! باید نشانه داشته باشد تا بفهمیم نماز و روزه ما آنطوری نیست. باید روح ما را پر نور کند، چشم قلب ما را باز کند، باید گوش قلب ما را شنوا کند، فهم قلب ما را بینا کند، در آن صورت روزه به درد می‌خورد.

روزه برای ما هدف نیست، زیرا قرآن می‌فرماید: "اِسْتَعينُوا" کمک بگیرید، یعنی طریقیت دارد، برای شما موضوعیت ندارد. برای اولیاءالله موضوعیت دارد، ولی ما که به آنجا نرسیدیم.

امشب توسل به محضر امام حسن مجتبی(ع) بکنید، بگویید ای فرزند رسول خدا تو را به آن جگر پاره شده‌ات قسم می‌دهیم که شفاعت کنید تا این آلودگی‌های روحی ما با این روزه پاک شود، تا بتوانیم کاری کنیم که این بلایی که بر سر شما و مادر و پدر بزرگوار شما آمد دوباره بر سر دینتان نیاید، بر سر ولی فقیه نیاید.

عده ای مقابل نایب قبلی، امام خمینی(ره) ایستادند، قبول نداشتند ایشان را به عنوان نایب امام زمان(عج)، حالا بدتر شده، عده‌ای از مسئولین مقابل این نایب امام زمان(عج) ایستاده‌اند! امشب آقا می‌گویند من ایمانی به اروپا ندارم، اروپا دقیقاََ مثل آمریکا قابل اعتماد نیست، آقای عراقچی ده ساعت بعد می‌گوید، ما رفتیم با اروپایی‌ها صحبت کردیم خیلی خوب بود، اعتماد ما را جلب کردند!

باید حقیقت شناس و حقیقت فهم شویم. این شاخصه و ملاک قبولی روزه است.

روزه برای اولیاء خدا موضوعیت دارد، برای ما طریقیت دارد که اگر ما را به مقصدمان رساند، این روزه قبول است و اگر نرساند روزه فایده‌ای ندارد.

باید روزه برای ما طریقیت داشته باشد، و شاخص آن این است که باید قاذورات روحی ما را پاک کند، ما را حقیقت فهم کند و حقیقت شناس و حقیقت بین کند. به حرفهایی که این گفته و آن گفته توجه نکنیم، باید به ولی فقیه توجه کنیم، هیچ کس را نباید کنار ایشان اضافه کنیم. چشممان باید از این ولی فقیه دور نشود.

در زمان امام خمینی(ره)، نایب امام زمان(عج) ظهور کرد. نشانه مقام‌معظم رهبری نیز، علم ساطع، شجاعت با وجود بی کسی و تنهایی، نشاط با جوانان و دانشجویان و در عین حال شجاعت و علم و معرفت به آنها تزریق می‌کند، اگر قدر این ولی را ندانیم و به دنبال کسانی دیگر برویم، خداوند ما را نمی‌بخشد.

هیچ کس از ایشان بالاتر نیست. امروز این سخنان روزی ما شد که، غریب تر از امام حسن مجتبی (علیه السلام) کسی نبود، خداوند خیلی دلش برای امام حسن و حضرت زهرا (سلام الله علیهما) سوخته است.

باید ما تعلیم و تربیت قرآنی یاد بگیریم، نه تعلیم و تربیت عبدالباسط! قرآن خواندن و حفظ کردن خیلی خوب است، ولی اگر نتیجه‌اش به حقیقت‌شناسی، حقیقت فهمی و حقیقت بینی، منتهی نشود سرکار هستیم!

من در این سالهای آخر عمر با علم و اطلاع و یقین این حرف را می‌زنم، به حضرت عباس(ع)، ولی فقیه درست است. به امام حسین(ع) قسم، نایب امام زمان(عج) ظهور کرده است، هم در زمان امام خمینی(ره) و هم در این زمان. این توفیقات نتیجه شهادت‌هاست، ما از پیش پرداختها فعلا می‌خوریم.

باید طریق و مسیر روزه را طی کنیم، خروجی آن‌هم نورانیت و باز شدن فهم و حقیقت شناسی و حقیقت بینی و عدم توجه به حرف اغیار است، تنها ولی فقیه نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد.

اگر این روزه کار دستمان بدهد، ما را می‌برند به وادی اولیاء خدا که خاشعین هستند، "إِنَّها لَكَبيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعينَ" خشوع دارند، از روزه خشوع در دل ما طلوع می‌کند.

 
۱۰ خرداد ۹۷

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها

0 نظر